Jessica Jackson, "szülésfotós" és háromgyermekes édesanya beledobta az állóvízbe a követ. Küldetésének tekinti ugyanis, hogy a császármetszésen átesett nők szülését is megörökíthessék fotókkal, hiszen nekik még nagyobb szükségük van a képekre. Azután adott hangot a felháborodásának, miután egy fotós nem volt hajlandó egy császármetszéssel szülő nő szülését fényképezni, ezzel a kifogással: " Ez egy műtét, kedvesem, nem pedig szülés".
A fotós mindhárom gyermekét császármetszéssel hozta a világra, így pontosan tudja, hogy milyen fontosak az emlékek a születés-szüléssel kapcsolatban és hogy mekkora gyógyító ereje lehet a képeknek. A szülés traumájának feldolgozásában ugyanis sokat segíthetnek a fotók, amelyek alapján összeilleszthetik az anyák a műtét miatt elveszett, kihagyott részleteket és láthatják a baba legelső pillanatait.
"Miért teszünk különbséget a hüvelyi szülés és a császármetszés között?" kérdezi felháborodva a fotós.
Jackson első gyermekét terhességének a 32. hetében hozta a világra sürgősségi császármetszéssel, és bármit megtenne, hogy valamivel előhozhassa az emlékeit arról a napról.
A kutatók szerint az agykéregben olyan változások történnek a szülés közben, amelyek abban segítenek, hogy csak a nyomásra összpontosítson az anya, azaz kikapcsolnak bizonyos részek az agyban. A császármetszés alatt ráadásul nem aktív részese a nő a szülésnek! Le van szíjazva a műtőasztalra, rengeteg gép van rajta és körülötte és tele van idegenekkel a műtő. Sokszor egy függönnyel teljesen el van zárva a történésektől a szülő nő, nem lát semmit és teljesen kiszolgáltatott helyzetben van. A hatalmas terhelés és stressz alatt nem is fogják fel az anyák, hogy szülnek, éppen ezért van jelentősége, hogy a szülés után feldolgozhassák ezt a traumát.
A fotósnő szerint ezért is fontos a szülés dokumentálása, legyen az akár hüvelyi szülés, vagy császármetszés és történjen bárhol, kórházban, otthon, autóban, vagy a Holdon.
" A harmadik császármetszésem után egyáltalán nem volt szülés utáni depresszióm, míg az első kettő után igen. Biztos vagyok benne, hogy nagy szerepe van ebben annak, hogy harmadszor már készültek fotók a szülésről. "
Jessica Jackson szerint a császármetszéssel szülő nők amúgy is meg vannak fosztva bizonyos jogoktól és döntésektől,ezek közé tartozik az is, hogy emlékezhessenek a gyermekük születésére. Arra, hogy milyen volt a baba, amikor elvágták a köldökzsinórt, milyen volt magzatmázasan és milyen volt a párjuk arca, amikor először meglátta a gyermeküket. A fotósnő szerint minden szülést fotózni kellene, mert ez minden nőnek jár.
fotók: blitz.al.com ; Jessica Jackson Itty Bitty Photography, Daily Parent
forrás: dailymail.uk.co