Nézzük, honnan indul az őrület! Bemutatjuk a terhességet hétről hétre, hogy megtudjuk, mi zajlik a hasfalon túl, hogyan fejlődik a baba és mit érezhetünk, vagy mit nem a kalandos kilenc hónap alatt...
A terhesség azzal kezdődik, hogy össze-vissza kezdünk számolni. A hivatalosan 40 hetes terhességből ugyanis papíron 36 hetet töltünk kismamaként, az első terhességi hetünkben pedig tulajdonképpen egyáltalán nem is vagyunk terhesek. Ennél a pontnál pedig elértük, hogy mindenki agyáról leugorjon a lánc, szóval megmagyarázzuk!
" Én akkor ott sem voltam..."
A nagykönyvben a nők a menstruáció első napjától számított 14. napon tüszőrepednek, így előtte és utána lévő néhány napon eshetnek teherbe. Persze akár a piros napos ünnepek alatt is bekaphatjuk a legyet, vagy szinte bármikor, mert a természet utat tör magának, az orvosoknak azonban valamihez igazodniuk kellett. Ez a valami pedig az óramű pontos női ciklus. Tehát, hogy ne legyen egyszerű a történet, a terhességet hivatalosan az utolsó menstruáció első napjától számolják, amikor pedig valóban teherbe esünk, már két hetes terhesek vagyunk! Hurrá!
Nehéz ezt elmagyarázni persze akkor, amikor az ultrahangon az orvos vidáman közli velünk, hogy az az apró paca a monitoron most nyolchetes, a gyerek apja pedig elhomályosult tekintettel kiszámolja, hogy ő akkor pont külföldön volt. De ugorjunk!
Megfordul a világ, valami elindul
Mi történik az első terhességi héten? Megfordul a világ, megtörténik a lehetetlen és sokszor arra gondolunk, hogy jobb nem is belegondolni, hogy mi minden zajlik le a testünkben, mert az képtelenség, hogy véletlenül ne romoljon el valami. Pedig általában megy minden, mint a karikacsapás, a petesejtet megrohamozó spermiumok közül egy beveszi a várat és elkezdődik egy megismételhetetlen, egyedi élet. Könnyeinket most letörölhetjük a monitorról!
Amikor tehát még mit sem sejtünk, a kilökődött és megérett petesejt összetalálkozik a felé rohanó hímivarsejttel a petevezetékben és zigóta lesz kettejükből. Lassú, de határozott léptekkel, úgy 3-5 nap alatt vándorol a méhbe a mi kis zigótánk, a megtermékenyülés után 30 órával pedig már osztódni kezd és az is eldől, hogy kétpetéjű iker lesz-e belőle, avagy sem. Ekkor még csak tűhegynyi méretű az emberkezdemény. A harmadik nap végére már 12 sejtből áll a vándorló zigóta, mire a méhbe ér, már 107 sejtje is lehet legalább.
Mindezt persze nem érezzük, a lebegő sejtcsomócskánk még csak most készül beenni magát a tápanyag dús méhfalba, ami körülbelül az 5,5-7. nap között meg is történik. Az első héten tehát, annyi viszontagság, annyi „Mi van ha…” mellett, mi szépen és nyugodtan éljük a hétköznapjainkat. Nem érzünk semmit, a méhünk is pont akkora, mint volt, de valami már elkezdődött. Még legalább egy hétig nem esedékes a következő menstruáció sem, ha célirányosan készült a baba, akkor sem érdemes még terhességi tesztért rohanni, hiszen a beágyazódást követően kezd csak termelődni a HCG hormon, amit a vizeletből ki tud mutatni a teszt. De erről a 2. terhességi héten beszélünk majd.
foto: onepregnancy.wordpress.com, pregnancy.lovetoknow.com